top of page

Mats Persson Bergius är SweFinTechs nya ordförande

På föreningens årsmöte den 15 mars valdes Mats Persson Bergius till föreningens fjärde ordförande i ordningen. Mats är Sverige- och Norgechef på det danska fintechbolaget Lunar som 2021 köpte upp svenska fintechbolaget Lendify. Mats har varit styrelseledamot i SweFinTech sedan 2022 och tar nu över ordförandeklubban efter Erika Eliasson Ekberger, somvarit ordförande i tre år sedan 2020.


Mats har en gedigen erfarenhet från finansbranschen och har före Lunar bl.a. haft chefsroller på American Express. Mats kan därför bidra med intressanta perspektiv från både den traditionella finanssektorn och fintechbranschen. “SweFinTech fyller en viktig funktion i att samla den svenska fintechbranschen och lyfta dess nyckelfrågor gentemot beslutsfattare och myndigheter. Jag ser fram emot att tillsammans med SweFinTechs medlemmar och styrelse fortsätta verka för att Sverige är en konkurrenskraftig och ledande fintechnation i Europa och världen.” Mats Persson Bergius – SweFinTechs nya ordförande


SweFinTech har under de senaste åren vuxit och samlar nu drygt 90 bolag i den svenska fintechbranschen. Under 2022 blev föreningen en del av den europeiska motsvarigheten EDFA – European Digital Finance Association.

SweFinTechs nya styrelse i sin helhet: Ordförande Mats Persson Bergius – Lunar (omval ny position) Ledamöter Ludwig Pettersson – Savelend (omval) Eleonora Pavliouk – Quickbit (omval) Johanna Bäck - FCG (omval) Markus Mild – Nasdaq (omval) Alexander Hirsch – Tink (omval) Louise Wendel – NFT Ventures (omval) Oscar Berglund – Trustly (nyval)

65 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla
bottom of page