top of page

SweFinTech söker projektledare på deltid


Om jobbet: Swedish Fintech Association – SweFinTech är en branschförening som samlar drygt 70 svenska fintech-företag inom områdena betalningar, lån, investeringar, blockchain, cloud services m.fl. Organisationens syfte är att föra en dialog med makthavare och myndigheter för att sprida kunskap om fintech-sektorn och förbättra förutsättningarna för branschen att utvecklas i Sverige. Organisationen arbetar också för att skapa en mötesplats för fintech-branschen genom att arrangera evenemang om relevanta ämnen. Organisationen består av en styrelse med ledamöter från de olika medlemsföretagen och en generalsekreterare som arbetar för organisationen och sköter det operativa arbetet. Organisationen har vuxit snabbt de senaste åren och är nu i behov av att utöka personalstyrkan. Därför letar vi nu efter en projektledare på deltid. Tjänsten är på deltid – 50% men med möjlighet att skalas upp i framtiden. Som projektledare för SweFinTech får du arbeta med alla delar av organisationens verksamheter, alltifrån extern kommunikation till eventplanering. En intressant och lärorik roll för dig som vill få erfarenhet från fintech-branschen och få större insyn i hur politiskt påverkansarbete i en branschförening går till. Du erbjuds: En spännande tjänst i en ny och snabbt växande bransch. Möjligheter till att skapa ett nätverk inom fintech-branschen. Vi arbetar som en startup och i din roll som projektledare har du stora möjlighet att påverka vår verksamhet och vara med och utveckla föreningens arbete, du får också vara med i det viktiga arbetet för att göra Sverige till det bästa fintech-landet i världen.

Arbetsuppgifter:

  • Föra dialog med medlemsföretagen och arbeta uppsökande för att nå ut till nya potentiella medlemsföretag.

  • Koordinera föreningens arbetsgrupper.

  • Sköta extern kommunikation och producera innehåll till våra kanaler.

  • Eventplanering – planera och genomföra event från ax till limpa.

  • Administrativa uppgifter.

Din profil:

  • Du studerar ekonomi, finans eller liknande och är i slutet av dina studier

  • Du är en driven och självgående person

  • Du har erfarenhet av att planera och arrangera event

  • Du har ett intresse för fintech-branschen

  • Du är social och utåtriktad

Övrig info:

Omfattning: Deltid Anställningsform: Tillsvidare eller tidsbegränsad anställning Start i september, enligt överenskommelse Placering: Stockholm Språk: Svenska och engelska

Intervjuer sker löpande i slutet av sommaren så vänta inte med din ansökan.

Läs mer och skicka in din ansökan här:


54 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page